המוזאון הימי בחיפה מציג את תולדות הספנות בארץ ומתעד את הקשר בין האדם לים, מימי קדם ועד ימינו. התצוגה ערוכה על פי סדר התקופות ההיסטוריות, ומציגה היבטים שונים של תולדות האדם בסביבה הימית. המוזאון מתמקד בקשר המתמשך של ארץ ישראל ועם ישראל לים, המתבטא בין השאר במטבעות עתיקים המציגים עוגנים וחלקי ספינות. בין המוצגים הבולטים: דגם של אוניית מלחמה חשמונאית מהמאה הראשונה לפנה"ס, דגמי אוניות יהודיות מהתקופה הרומית ועוד. כל דגמי האוניות שתמונותיהם מופיעות בפרק זה מוצגים באוסף המוזאון. דגש מיוחד ניתן לאזור הים התיכון, לחופי הארץ ונמליה ולתולדות הספנות העברית החדשה. המוזאון מארח גם תערוכות של אמנים שעבודותיהם מבטאות קשר לים.

המוזיאון הימי הלאומי, חיפה

המוזאון הוקם בשנת 1953 ב"בית יורדי הים" בחיפה. עם השנים גדל המוזאון ובשנת 1972 עבר למשכנו הנוכחי, המתאפיין בעיצוב אדריכלי ייחודי, בשדרות אלנבי בחיפה.

ארכיאולוגיה ימית
הארכיאולוגיה הימית, העוסקת במחקר של נמלים עתיקים, ספינות ומטעניהן, היא תחום הצומח במהירות. בכל העולם ובייחוד בישראל, נמשים ממצאים רבים מן הים, ובהם עוגנים, קסדות וכלי נשק, פסלונים ומטבעות. תגלית ארכיאולוגית יחידה במינה, המוצגת במוזאון הימי, היא איל נגיחה מברונזה של אוניית מלחמה מן המאה השנייה לפנה"ס, שנמצא ליד עתלית.
באוניברסיטת חיפה פועלת מגמה לציביליזציות ימיות ומוזיאון ארכיאולוגי ימי, ובו ספינה עתיקה שהתגלתה ליד מעגן מיכאל וסירת דיג מתקופת ישו, שנמשתה מהכנרת באזור גינוסר.